PDF Print

POLSKA NIEPODLEGŁA
09-11-2009

"Zanim nadszedł 11 listopada 1918r. - upragniony dla Polaków Dzień Niepodległości - kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić polakom swoją kulturę, język, obyczaje. Ale dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane."

Tymi słowami 9 listopada 2009r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi rozpoczęli uroczystą akademię z okazji 91 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

W programie zatytułowanym "Droga do wolności" została ukazana trudna historia odradzania się kraju oraz ważne wydarzenia z dziejów Polski.

Podczas tej niecodziennej lekcji młodzież przypomniała, jak ważne dla każdego są słowa "Ojczyzna", "wolność", "niepodległość", "braterstwo".
W szczególną atmosferę wprowadziły słuchaczy piosenki: "Rozkwitały pąki białych róż" w wykonaniu Mai Drążek, "Biały Krzyż" w interpretacji Zuzanny Pawła i Bartosza Karwańskiego oraz "Hej ułani" i "My pierwsza Brygada", które odśpiewał chór szkolny przygotowany przez p. Rafała Chmielewskiego.

Zgromadzeni w Kościele pw. św. Piotra i Pawła wysłuchali również utworów instrumentalnych, które zaprezentował p. Marek Karwański.

"Drogę do wolności" przedstawili słuchaczom recytatorzy: Mateusz Studniak, Karolina Gregorczyk, Zina Kroczek, Mateusz Byszewski, Artur Gregorczyk, Martyna Turek, Bartosz Karwański, Zuzanna Pawlak, Anna Smoleńska, Radosław Dynak i Maja Drążek.

Uroczystość przygotowały: p. Anna Krawczyńska- nauczyciel historii i p. Jolanta Rutkowska- nauczyciel języka polskiego.

Tekst: B. Czerniakowska-Koc

NAME-DAY